Niepubliczna Poradnia Psychologiczna - Pedagogiczna KANGUR

Coaching wychowawczy

Coaching jest metodą pracy nad rozwojem osobistym, skierowaną na osiąganie wyznaczonych celów. Charakterystycznymi elementami coachingu są: partnerska relacja między coachem a osobą coachowaną, szacunek i wzajemne zaufanie. Coacha charakteryzuje umiejętność słuchania i rozumienia, empatia oraz umiejętność motywowania.

W odpowiedzi na potrzeby współczesnych rodziców/opiekunów/nauczycieli, włączono metody coachingowe w proces wychowawczy. Pozwalają one poszerzyć perspektywę, spojrzeć na mechanizmy i procesy zachodzące w relacji z dziećmi i młodzieżą. Spotkania te wspierają opiekunów w procesie wychowania, pomagają budować umiejętności potrzebne w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z dziećmi.

Coaching wychowawczy kładzie nacisk na rozwiązania zgodne z naszymi możliwościami: to nie coach nam mówi, co mamy robić, tylko my sami do tego dochodzimy w rozmowie z nim i przy jego wsparciu. Coach jest wsparciem w szukaniu rozwiązań sytuacji trudnych w relacji z dzieckiem. Coaching nie jest tylko o tym, co dziecko ma robić inaczej, ale też o tym, co my możemy zmienić, aby ono mogło zachowywać się inaczej.

W procesie coachnigowym dzięki poznaniu i zrozumieniu źródeł nieporozumień, zapobiegamy konfliktom oraz znajdujemy sposoby wspierania dzieci w rozwoju. Coaching wychowawczy uwrażliwia rodziców i opiekunów na świadome wychowanie i po prostu bycie. Inspiruje do samodzielności.

Odbiorcami coachingu są rodzice, opiekunowie, nauczyciele, osoby, które chcą budować świadome relacje z dziećmi i młodzieżą.

Spotkania indywidualne odbywają się cyklicznie w odstępach 1-2 tygodni; ich ilość jest uzależniona od indywidualnych potrzeb (zwykle 3-6). Czas trwania 90 min.

„Gdy zmieniamy nasze myślenie, zmieniamy naszą rzeczywistość.” Louise L. Hay